Import/Hurtownia Trawertynu • Płyty Granitowe , Blaty Granitowe, Płytki Granitowe Artstone

Import/Hurtownia trawertynu

Trawertyn – ponadczasowy materiał dekoracyjny

Szukając sposobów na dekorację i wykończenie wnętrza, z pewnością nie jeden raz spotkałeś się z ofertami płyt naturalnych kamieni. Oprócz marmuru, ciekawą propozycją jest trawertyn. Ten ponadczasowy surowiec ma bogatą historię i jest powszechnie wykorzystywany przez dekoratorów do tworzenia wyjątkowych aranżacji. Możesz go też zobaczyć na fasadach budynków, w hotelach i ekskluzywnych restauracjach. Jeśli chciałbyś wykorzystać trawertyn w swoim domu lub mieszkaniu, koniecznie powinieneś dowiedzieć się więcej. Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na często zadawane pytania.

 

Czym jest trawertyn?

Trawertyn to niezwykle efektowny materiał wykończeniowy, który możesz wykorzystać w rozmaitych aranżacjach. Bywa określany różnymi nazwami: martwica wapienna, tuf wapienny lub źródleniec. W rzeczywistości trawertyn to porowata skała osadowa, której głównymi składnikami są kalcyt i aragonit. Materiał ten sprzedaje hurtownia trawertynu i ma liczne zastosowanie w branży budowlanej i wnętrzarskiej. 

Jak wygląda trawertyn? Najczęściej występuje w kolorze białym i dodatkowymi żółtymi oraz czerwonymi warstwami. Niektórzy jego estetykę oceniają w sposób zbliżony do marmuru, choć trawertyn jest bardziej porowaty. Analizy materiału wskazują też, że ma większą miękkość niż marmur. Największe pokłady tego kamienia naturalnego można znaleźć we Włoszech (Tivoli), Stanach Zjednoczonych (Park Yellowstone) i w Turcji (Pamukkale).

Samo wydobycie trawertynu odbywa się w kamieniołomach. Początkowo materiał ma formę bloków skalnych, które mogą mieć różny wymiary. Przycinanie bloków skalnych do uzyskania zadowalającej formy wykonuje się w fabrykach. Tam też następuje wstępna obróbka. Dzięki nowoczesnym technologiom przemysłowym, z trawertynu uzyskuje się płytki podłogowe i ścienne, jak również inne elementy służące za dekorację i wykończenie wnętrz. Bardzo popularne są umywalki, listwy i mozaiki trawertynowe.

 

Historia trawertynu

Jako materiał budowlany, trawertyn ma bardzo długą i bogatą historię. Był znany i używany już w starożytnym Egipcie, miedzy innymi do wyroby wąż i posągów. Ze względu na tę historię, trawertyn bywa w niektórych źródłach nazywany alabastrem egipskim. Starożytni Rzymianie również bardzo chętnie sięgali po trawertyn jako materiał budowlany. W ten sposób wykonano między innymi Koloseum, którego duża część przetrwała do naszych czasów.  Inną dekoracją wykonaną z trawertynu jest fasada Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Do dziś możesz podziwiać również inne historyczne budowle, które powstały z trawertynu:

  • Mury za czasów pierwszej dynastii egipskiej (ok. 3200 r. p.n.e.)
  • Teatr Rzymki w tureckim mieście Hierapolis, wybudowany ok. 200 r. p.n.e., mogący poszczycić się pięknymi zdobieniami i 30 rzędami siedzeń, które zachowały się w nienaruszonym stanie
  • Budowa buru wokół miasta Perugia, należącego Etrusków, zakończona w III w. p.n.e.
  • Wczesne budowle w słowackiej miejscowości Vyšné Ružbachy

 

Właściwości trawertynu

Właściwości trawertynu sprawiają, że materiał ten jest ceniony na całym świecie. Elementy wycinane z płyt trawertynu wyróżniają się unikalną, trójwymiarową powierzchnią. Znajdziesz na niej liczne naturalne pory, dziurki i bruzdy, które – w przypadku wykorzystania surowca na blaty lub posadzki – wymagają dodatkowego żywicowania albo szpachlowania. Oprócz charakterystycznej, porowatej powierzchni, główne właściwości trawertynu to:

  • Łatwa obróbka (trawertyn ma stopień twardości 3.5-4 w skali Mohsa)
  • Kruchość, która jest następstwem licznie występujących porów
  • Powierzchnia materiału nie jest zbyt odporna na zarysowania
  • Trawertyn jest wrażliwy na działanie kwaśnych związków chemicznych, ponieważ składa się głównie z kalcytu (tak jak marmur). Rozwiązaniem jest impregnowanie lub żywicowanie
  • Można go polerować na połysk (po żywicowaniu)
  • Z czasem pokrywa się naturalną patyną, pozwalając na uzyskanie unikalnego, antycznego wyglądu, co skrupulatnie wykorzystują dekoratorzy wnętrz
  • Należy do kamieni ciepłych, których przyjemny wygląd dobrze prasuje do większości stylowych aranżacji, podkreślając ich elegancję i szyk

Zalety trawertynu

Trawertyn ceni się przede wszystkim za wyjątkową estetykę. To trwały i ponadczasowy materiał dekoracyjny, który pozwala nadać elementom aranżacji lub nawet całemu budynkowi, antycznego charakteru. Piękno naturalnego kamienia przyciąga wzrok i często wykorzystywane jest w najbardziej luksusowych hotelach i pałacach. Pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu, który zachwyca wszystkich swoją estetyką i fakturą.

Dodatkową zaletą trawertynu jest łatwa pielęgnacja i konserwacja materiału. Do czyszczenia wystarczy, że użyjesz czystej wody z niewielkim dodatkiem delikatnego detergentu. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych preparatów, które można wykorzystać do oczyszczenia trawertynu z trudnych do usunięcia plam. Zdecydowanie nie wolno używać silnych środków chemicznych, takich jak wybielacze czy odplamiacze na bazie substancji kwaśnych.

Regularna konserwacja trawertynu nie jest wymagająca. W zupełności wystarczy przeprowadzona raz do roku impregnacja. Każda szanująca się hurtownia trawertynu poleca specjalistyczne środki impregnujące ten naturalny surowiec. Ich bazą są zwykle bezbarwne żywice, które należy wetrzeć w powierzchnię kamienia. 

Dużą zaletą trawertynu jest jego wszechstronność. Możesz go nabyć w różnych formach. Stosuje się też rozmaite metody obróbki, dzięki czemu liczba zastosowań materiału jest imponująca. 

 

Trawertyn – zastosowanie

Obecnie trawertynu nie stosuje się jako materiału konstrukcyjnego dla budowli, ale jako element dekoracyjny. Po ten ponadczasowy, klasyczny surowiec chętnie sięgają architekci i projektanci wnętrz. Wykorzystują ciepłe kolory trawertynu oraz wielowarstwowe zabarwienie, niespotykane w innych kamieniach.

Trawertyn najczęściej wykorzystywany jest do pokrycia podłóg w różnych pomieszczeniach. Może być położony zarówno w łazience, jak i kuchni, salonie lub przedpokoju. Twórcy aranżacji projektują schody, parapety i armaturę łazienkową właśnie z trawertynu. Spotyka się również meble wykonane z tego naturalnego kamienia, na przykład stoliki do salonu lub sypialni. Wykorzystanie trawertynu to dowód wyrafinowanej elegancji i wysublimowanego gustu. Każde wnętrze zyskuje dzięki temu ponadczasowemu kamieniowi. 

Ciekawą i niebanalną dekorację można osiągnąć, wykorzystując lustrzane zestawienie płyt wyciętych z trawertynu. Bardzo często spotykanym ustawieniem są romby lub jodełka. Praktycznie zawsze, gdy względy estetyczne są ważniejsze niż parametry techniczne i wytrzymałościowe, warto sięgnąć po trawertyn.

 

Podłogi z trawertynu

Popularnym rozwiązaniem jest pokrycie podłóg trawertynem. Płytki z tego kamienia produkowane są w różnych grubościach (w zakresie 10-30 mm), a najczęściej wykorzystywane do 12-15 mm. Ponieważ nie wymagają fugowania, dzięki nim łatwo uzyskasz jednolitą gładką powierzchnię.

Posadzki z trawertynu mogą z powodzeniem być stosowane w pomieszczeniach, które wykorzystują ogrzewanie podłogowe. Jeżeli tak jest w Twoim domu, polecamy użycie elastycznej fugi pomiędzy płytami naturalnego trawertynu.

Jeśli chcesz wykorzystać płytki z kamienia na podłogę w kuchni, łazience lub saunie, konieczna okaże się odpowiednia impregnacja. Dedykowane dla tego zabiegu specjalistyczne preparaty oferuje hurtownia trawertynu.


 

Kominki z trawertynu

Coraz częściej stosowanym zabiegiem dekoracyjnym jest obłożenie kominku płytami trawertynu. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie rewelacyjnego efektu, który wzbogaci Twój salon. Jeżeli chcesz stworzyć ciekawą aranżację, która wyróżnia się estetyką i podkreśli elegancję wnętrza, trawertyn to doskonały wybór. Kominek ozdabia się zwykle fornirem trawertynowym lub wielkoformatowymi płytami trawertynu. W tym celu warto oczywiście skorzystać z pomocy profesjonalisty.

 

Trawertyn na ściany

Trawertyn obecny jest nie tylko na podłogach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wykorzystał ten naturalny kamień do dekoracji ścian. To ciekawa alternatywa dla marmuru, która ze względu na ciepłą kolorystykę pozwala stworzyć przytulne wnętrze. Z łatwością możesz położyć trawertyn na ścianach w przedpokoju lub salonie. Jeżeli natomiast chciałbyś wykorzystać tę dekorację tam, gdzie spodziewasz się większej wilgotności – w kuchni lub łazience – niezbędna okaże się dokładna impregnacja, aby kamień nie nasiąkał wodą. 

 

Ile kosztuje trawertyn? Cennik

Slaby granit, marmur, trawertyn

Cena trawertynu zależy od kilku czynników. Na zróżnicowanie wpływa między innymi sposób obróbki. Najczęściej możesz spotkać dwa rodzaje cięcia bloków kamienia:

  • Cross-Cut to najbardziej popularny sposób, w którym blok trawertynu cięty jest w poprzek żył
  • Vein-Cut to cięcie trawertynu wzdłuż żył dla uzyskania widocznych pasów na płytce

W zależności od wybranego przez Ciebie sposobu cięcia oraz późniejszej obróbki, zmienia się cena. Wartość 1 m2 mieści się w zakresie od 80 do 300 zł. Ponieważ to

bardzo szeroki przedział, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Zobacz, jaką ofertę przygotowała renomowana hurtownia trawertynu i postaw na klasyczną dekorację kamieniem, którego popularność stale rośnie.

polski