Marmur • Płyty Granitowe , Blaty Granitowe, Płytki Granitowe Artstone

Zadzwoń teraz!

501 056 448

Zadzwonimy do Ciebie!

  Marmur (z greckiego: marmuros) jest skałą metamorficzną, powstałą w wyniku przeobrażenia wapieni lub dolomitów. Głównym składnikiem marmuru jest kalcyt krystaliczny lub dolomit.

  Do niedawna zakłady kamieniarskie zaliczały do marmuru także takie kamienie jak trawertyn, onyks, czy wapień. Obecnie odchodzi się od tej zasady, przedstawiając je jako osobne kamienie naturalne, co jest bliższe prawidłowemu określeniu marmuru z punktu widzenia geologii.

  Marmur występuje tylko w niektórych rejonach świata. Największe złoża marmuru znajdują się we Włoszech i Grecji. W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, w masywie Śnieżnika. Dwie główne odmiany marmuru „polskiego” to Biała Marianna i Zielona Marianna.

  Sprawdź cenę i dostępność w naszym katalogu >>

  Zastosowanie marmuru.

  Już w starożytności marmur był stosowany jako materiał budowlany, architektoniczny i rzeźbiarski. W obecnych czasach marmur jest luksusowym materiałem stosowanym do wykańczania wnętrz i wykonywania rzeźb. Z marmuru najczęściej wykonuje się elewacje, wewnętrzne okładziny ścienne i posadzki (w postaci płytek lub elementów ciętych na wymiar) oraz parapety, blaty kuchenne i łazienkowe, lady, kominki oraz schody. Coraz rzadziej spotykane jest wykonywanie marmurowych nagrobków. Marmur jest materiałem, który ponadczasowo komponuje się z innymi elementami wykończeniowymi domu lub mieszkania. Meble, kolory ścian oraz inne elementy domu lub ozdoby zawsze dobrze będą współgrały z marmurem niezależnie od jego koloru.

   

  Masz pytanie? Zadzwoń lub napisz do nas >>

  polski